fb
1586458205-FB-banner-OZON-02-1080x1080-uprava-2.png

Ozónové čistenie

Ozónové čistenie: najúčinnejšia metóda, ako interiér nielen zbaviť pachov, ale aj dokonale dezinfikovať

Objednajte sa online

Ozón je považovaný za jednu z najefektívnejších dezinfekčných metód. Aj preto sa používa nielen pri čistení interiérov automobilov, ale aj v zdravotníctve a v priemysle. Dokáže si totiž poradiť až s 99,9 percentom baktérií, plesní, spór a iných škodlivých mikroorganizmov.

V tejto dobe sú – najmä v súvislosti s epidémiou koronavírusu -  rôzne spôsoby dezinfekcie v kurze, píše sa o nich veľa a častokrát sa pritom miešajú užitočné informácie s poverami a hoaxami. Čistenie pomocou ozónu však patrí k tým spôsobom, ktoré sú overené a účinné, aplikujú sa totiž nielen v interiéroch  áut, ale aj v bytoch, nemocniciach, pri čistení bazénov a v priemysle. S ozónovou terapiou sa stretnete aj v zdravotníctve, najmä pri liečení chronických zápalov, má však aj analgetické účinky a dokonca sa využíva aj pri liečbe onkologických ochorení. 


A čo je na ozóne také zaujímavé, že je pokladaný za tak všestrannú a účinnú dezinfekciu? Napríklad to, že nielen auto zbaví 99.9 percent všetkých škodlivých vírusov, plesní a baktérií, ale navyše aj neželaných pachov a pritom je pre materiály v kabíne a aj odložené veci absolútne bezpečný a nepoškodí ich. Preto je vhodný nielen v súčasnej dobe, ale mal by sa na dezinfekciu auta používať priebežne, aspoň dva – trikrát ročne.  Pri alergikoch aj častejšie, pretože kabínu zbaví aj všetkých škodlivých alergénov, takže vám v oveľa menšej miere budú hroziť „kýchacie a slziace“ záchvaty, ktoré môžu byť pre šoféra počas jazdy naozaj nebezpečné.  Pre ilustráciu stačí uviesť jeden dôležitý fakt: Už po najazdení približne 10-tisíc kilometrov sa na peľovom filtri, ale aj v celej vzduchotechnike vozidla nazhromaždí asi 500 g nečistôt, ktoré sú vďaka vlhkému prostrediu živnou pôdou pre rôzne baktérie a plesne. Preto odporúčame po takejto kompletnej ozónovej dezinfekcii peľový filter vymeniť, pri alergikoch to odporúčame celkom určite. Aj tak sa pri ozónovej dezinfekcii z auta takmer vždy vyberá. Dôvod je jasný – je ložiskom choroboplodných zárodkov a tie by sa nemali pri čistení šíriť ďalej. Samozrejme, ozónom sa dá prečistiť účinne aj samotný filter, nový je však nový, navyše to vôbec nie je drahá záležitosť.

 


Ozón má chemickú značku O3 a prirodzeným spôsobom vzniká napríklad pri búrke, keď ho vnímame ako „čistý vzduch“. Vo vysokých koncentráciách je však pre zdravie škodlivý, preto sa napríklad pri ozónovej terapii používa zmes, tvorená z 90 percent kyslíkom a desať percent ozónom. Ak má byť dezinfekcia interiéru a klimatizácie efektívna, musí byť vo vysokej koncentrácii, v priemere dvetisíc- až tritisíckrát vyššej, než je za bežných okolností v prírode. Preto sa na tento účel využívajú v kvalitných servisoch účinné ozónové generátory a žiadne jednorazové spreje. Tie sú vhodné skôr na občasné prečistenie najviac exponovaných povrchov aute v čase medzi jednotlivými „veľkými“ čisteniami. 


A keďže kompletné ozónové čistenie a dezinfekcie interiéru a klimatizácie trvá – v závislosti od konkrétneho auta – polhodinku až hodinu, tak v kabíne nesmie byť nikto počas celého procesu. Po ukončení dezinfekcie treba ešte celý automobil vyvetrať. Následné vetranie by malo trvať približne štvrťhodinku. To je totiž doba, potrebná na to, aby sa ozónové molekuly opäť rozpadli na neškodný kyslík. 


Ozónovú dezinfekciu klimatizácie a interiéru možno naozaj odporučiť. Je neinvazívna, nespôsobí materiálom v kabíne žiadnu ujmu (platí to aj pre kožené interiéry), je vysokoefektívna a predovšetkým patrí k vôbec najúčinnejším metódam, ako sa zbaviť škodlivých mikroorganizmov, plesní a baktérií. 

Chcem nezáväznú ponuku

Ďalšie služby

Máte problém
so svojím autom?

Kontaktujte nás telefonicky na 0940 449 449 alebo 0908 647 227, prípadne nám napíšte. Radi vám pomôžeme.